1. Welcome Guest to the new look forum. For more information refer to this thread
    Dismiss Notice

Brownie Holiday QM budget

Discussion in 'Residentials' started by syfyowl, Jul 15, 2017.

  1. syfyowl

    syfyowl Beginner (10+ posts)

    Joined:
    Feb 23, 2010
    Messages:
    24
    Likes Received:
    0
    I haven't been QM since 2012 but I'm working out a rough budget for our first BH. Does £5 a head a day sound about right? I used to be able to do it for £3.50 but it's 5 years later and I know we've got to replace our cleaning kits.
     
  2. Tregi

    Tregi Veteran (100+ posts)

    Joined:
    Jun 2, 2008
    Messages:
    1,874
    Likes Received:
    27
    Depending on your numbers, and what your menu is, £5-7 is enough.

    Sent from my SM-G850F using Tapatalk
     
  3. fenris

    fenris fenris GuiderPlus

    Joined:
    Mar 26, 2008
    Messages:
    12,393
    Likes Received:
    327
    £5-£5.50 if mainly homemade, higher if using prepare options, or a large amount of fresh meat or out-of-season fruit/veg.
     
  4. Kochanski

    Kochanski Veteran (100+ posts)

    Joined:
    Aug 11, 2010
    Messages:
    219
    Likes Received:
    79
    I allow £5 per head which includes cleaning kit. Or apx £200 total for an 18 Brownie and 4-5 adults holiday, 2 1/2 days.
     
  5. syfyowl

    syfyowl Beginner (10+ posts)

    Joined:
    Feb 23, 2010
    Messages:
    24
    Likes Received:
    0
    That's fantastic, I'm not too far out with my figures then. This first Brownie Holiday is looking more and more possible.
     
  6. browniebeth

    browniebeth Brownie Leader Staff Member Moderator GuiderPlus

    Joined:
    Mar 9, 2008
    Messages:
    5,046
    Likes Received:
    116
    You could always ask the girls to bring something - common thing is cakes and biscuits, but if you really want to slash your food bill, get them to bring some fruit in each :)
     
  7. Trinny

    Trinny Veteran (100+ posts)

    Joined:
    Mar 29, 2008
    Messages:
    1,362
    Likes Received:
    52
    You could always test your budget out by doing an online shop (but not checking out!) - try and get the quantity for 8 or 10 people, and then multiply your overall cost to scale for the number you actually have.
     
  8. cerys80

    cerys80 Brownie Leader

    Joined:
    Aug 31, 2008
    Messages:
    4,632
    Likes Received:
    20
    We work on £6.50 ph for a weekend - this always includes some household supplies, disposables and ingredients for some sort of food related activity (for example armpit fudge, natural facemasks, smores)- our QM is well within this budget.
     
  9. Tawnyowl51

    Tawnyowl51 Veteran (100+ posts)

    Joined:
    Mar 9, 2008
    Messages:
    3,362
    Likes Received:
    48
    Depends if the QM budget includes the loo rolls bin bags, cleaning etc or just food. A lot of people just do one shop and include everything. Buying in bulk gives you the benefit of quantity, you still buy (e.g) jam, for one night or two, for 10 people or 16.

    We have found £5 pp pn still is sufficient if not buying ready prepared or top brands. Take supermarket brands out of packets and very few girls can tell the difference
     
    Last edited: Jul 16, 2017
    Epona and kingfisherblue like this.
  10. AngliaGuider

    AngliaGuider Regular (50+ posts)

    Joined:
    Jul 19, 2016
    Messages:
    60
    Likes Received:
    37
    For camp I allow £5/head per night, to include food, fuel (gas or wood or both, as necessary), cleaning materials. We do tend to take larger numbers (30 this year) so I get economies of scale, but we always come in within budget.
     
  11. OrangeOwl

    OrangeOwl Veteran (100+ posts)

    Joined:
    Mar 3, 2010
    Messages:
    692
    Likes Received:
    11
    For more than one night I use £5 pgirlpn and this will cover adults too, but if it's only one night it usually comes out a bit more expensive as there is no opportunity to re-use (for example the jam someone mentioned above).
    Recent 24 hour camp cost £120 at the supermarket plus logs and lighterfuel and gas canisters for the stoves (say £140 total). This was for 18 girls, 5 adults, so nearer £8 per girl for one night.
     
  12. AngliaGuider

    AngliaGuider Regular (50+ posts)

    Joined:
    Jul 19, 2016
    Messages:
    60
    Likes Received:
    37
    Overnights are trickier - I agree. We tend to ask the girls to either bring a packed lunch, or start in the afternoon. We are then only providing dinner and breakfast. And I often do porridge (made with lots of milk and served with demerara sugar, a spoon of jam if we have an open jar, golden syrup or strawberry/chocolate sauce) as a hot breakfast. It is amazing how many non-porridge likers suddenly realise that they do like it, served 'the Guide way'. It is hot, filling and cheap, and easy to make if we are in a hurry.
     
  13. MummyOwl

    MummyOwl Brownie Leader

    Joined:
    Sep 5, 2008
    Messages:
    1,028
    Likes Received:
    17
    We were recently charged £25 per head catering budget for a 2-night Guide camp (Division camp so we paid into a central catering fund - included gas fuel for burners/lanterns, etc.). Is this bonkers expensive???
    (NOTE: camp fees, craft, etc was separate - this is catering only!!!!!)
     
  14. browniebeth

    browniebeth Brownie Leader Staff Member Moderator GuiderPlus

    Joined:
    Mar 9, 2008
    Messages:
    5,046
    Likes Received:
    116
    What did you eat? How many attended?
     
  15. MummyOwl

    MummyOwl Brownie Leader

    Joined:
    Sep 5, 2008
    Messages:
    1,028
    Likes Received:
    17
    Nothing out of the ordinary or particularly special...
    Cooked brekkie (pancakes (which surely cost pennies each!), baked beans, sausages); picnic lunch; pasta dinner (which frankly was disappointing); plenty of drinks and snacks...
     
  16. MummyOwl

    MummyOwl Brownie Leader

    Joined:
    Sep 5, 2008
    Messages:
    1,028
    Likes Received:
    17
    About 100 girls/Leaders (budget of £2,500......)
     
  17. Tawnyowl51

    Tawnyowl51 Veteran (100+ posts)

    Joined:
    Mar 9, 2008
    Messages:
    3,362
    Likes Received:
    48
    Were they cooking using notes as fuel to burn?
    Or was everything bought from the finest range of the most upmaket food shop?

    Seriously...

    Can you ask for a sight of the final accounts, it may show how the budget wa spent, as events are not supposed to make a profit
     
    browniebeth likes this.
  18. AngliaGuider

    AngliaGuider Regular (50+ posts)

    Joined:
    Jul 19, 2016
    Messages:
    60
    Likes Received:
    37
    Did that amount have to cover hire of commercial kitchen equipment for the duration of the camp? so things that we would not normally include within our food budget?
     

Share This Page